9 фактів про особливості шкільної освіти в Фінляндії

Відтепер MazeЛаб щотижня розповідатиме про особливості освіти в різних країнах світу, аби більше дізнатися про іноземний досвід в світі освіти. Цього тижня мандруємо до Фінляндії.

  1. Обов’язкову шкільну освіту фінські діти починають здобувати за базовою дев’ятирічною навчальною програмою з 7 років. Крім того, у них є право на 1 рік дошкільної освіти.
  2. Навчання, шкільні книги, навчальні матеріали та обладнання безкоштовні для тих, хто отримує дев’ятирічну базову освіту. Безкоштовним для фінських учнів також є і харчування.
  3. Один шкільний навчальний день для учнів молодшої та середньої школи має в розкладі не більше 5 уроків і для старшокласників – не більше 7 уроків. Кожен урок триває 45 хвилин.
  4. Шкільний день у Фінляндії починається орієнтовно о 9:00-9:45 та закінчується о 14:00-14:45.
  5. Фінський навчальний рік триває 190 днів: він починається в середині серпня і завершується в середині травня.
  6. Основна ціль фінської освіти – розвиток креативності та критичного мислення у дитини.
  7. Фінські школярі проводять небагато часу за домашнім завданням – не більше 30 хвилин на день (дані Організації економічного співробітництва та розвитку). Навпаки, більше уваги в навчальному процесі приділяється вільному часу і грі. Це аргументується тим, що наслідки “дефіциту гри”, негативно впливають на фізичне та психічне здоров’я фінських школярів.
  8. Значна увага у навчальному процесі приділяється «феноменам» – так званим «урокам з життя», які відповідають методиці феноменно-орієнтовного навчання та викладання (PBL – phenomenon-based teaching and learning). Згідно з цією методикою, фінські діти та вчитель самостійно вирішують, який «феномен» (явище, питання) вони обговорять на наступному уроці. Це може бути кліматична проблема на планеті чи ситуація з біженцями в Європі. В обговоренні діти вивчають економічні, гуманітарні, соціальні, екологічні та інші аспекти цього питання. В такий спосіб у школярів розвивається критичне мислення і навчання невідривно пов’язано з реальним життям.
  9. Стати вчителем у Фінляндії може не кожен, адже для цього потрібно докласти немало зусиль. Кожен вчитель у фінській школі зобов’язаний мати диплом магістра.